Sidan uppdaterad: 2026-04-28

Återbruka byggmaterial – nu även på Heden

Du vet väl om att du kan lämna ditt överblivna byggmaterial till återbruk på Våxnäs och Djupdalens återvinningscentraler? Och från och med 27 april även på Heden.

– Mycket av det byggavfall som slängs skulle kunna återanvändas, säger Therese Nilsson, gruppchef på återvinningscentralerna. Några brädor, ett fönster eller en gipsskiva du fick över – lämna det till återbruk så kan det få en andra chans hos någon annan.

Du kan sedan tidigare lämna in byggmaterial till Sola Byggåterbruk på Våxnäs och Djupdalens återvinningscentral och nu kan du det även på Hedens återvinningscentral. Det byggmaterial som lämnas in säljs sedan på Sola Byggåterbruk på Örsholmen.

Ge nytt liv åt virke, dörrar och takpannor

– Du kan lämna all form av byggmaterial. Virke, skruvar, pluggar, takpannor, tegel, fönster, dörrar – ja allt byggmaterial som går att använda igen, säger Therese. Vitvaror, badrumsinredning och isolering i obruten förpackning kan du också lämna till återbruk.

Med återbruk använder vi jordens resurser bättre och minskar klimatpåverkan från resursutvinning, produktion och avfallshantering.

– Vi vill att det ska vara lätt för Karlstadsborna att återbruka, säger Therese. Allt, stort som smått, som kan leva vidare hos någon annan är en vinst.

Så här återbrukar du ditt byggavfall:

Sortera materialet redan när du river. Dela upp vad som kan återbrukas och separera material från varandra.

  1. Ta bort skruvar och spikar från virke.
  2. ️Dra bort isolering från dörrar och fönster.
  3. ️Lämna ditt byggmaterial i Sola byggåterbruks container påVåxnäs,Djupdalens och Hedens återvinningscentral.
  4. ️Fråga personalen på återvinningscentralen om du är osäker på hur något ska sorteras.

Djupdalen stängt för privatpersoner 13 april - 10 maj

Vi bygger om på Djupdalen. Djupdalens återvinningscentral är därför stängd för privatpersoner mellan 13 april och 10 maj. Heden har öppet på söndagar under denna period.

 

Vill du veta mer?

Hitta och läs mer nyheter från Karlstads Energi

1Driftinfo