• Vi är försenade med sophämtningen i stora delar av Karlstad. På grund av rådande väglag kunde vi under fredag 16 januari inte hämta sopor i Edsvalla och på landsbygden. Denna vecka kör vi ikapp de hämtningarna och det har gjort att vi är försenade med denna veckas hämtningar i stora delar av Karlstad. Vi arbetar så snabbt vi kan för att komma ikapp.Låt ditt sopkärl stå vid tomtgränsen tills vi hämtat innehållet, och håll såväl locket som ytan runt omkring sopkärlet fritt från snö så att vi kan hämta dina sopor. Tack för din förståelse!

Sidan uppdaterad: 2026-01-08

Återvinning
Hållbarhet

Inställd sophämtning torsdag 8 januari

På grund av det kraftiga snöovädret har sophämtningen ställts in idag torsdag 8 januari. Det innebär att du som har ordinarie sophämtning idag torsdag kommer få dina sopor hämtade senare än vanligt. Låt sopkärlet stå framme vid tomtgräns samt snöröj runt och på sopkärlet så hämtar vi det så snart vi kan.

Foto på jeans med trasiga knän.

– Vi har beslutat att ställa in torsdagens sophämtningsturer och köra i kapp under fredagen, helgen och i början på nästa vecka för att komma ikapp. Du kommer få dina sopor hämtade, men lite senare än vanligt, förklarar Patrik Andersson, avdelningschef för Återvinning på Karlstads Energi.

Att ställa in sophämtningen vid rådande vinterväglag beslutades utifrån en säkerhetsbedömning, dels för sophämtarna, men också för Karlstadsborna.

– En sopbil har svårt att ta sig fram vid kraftigt snöfall. Den är mycket större och tyngre än en personbil och behöver göra stopp vid varje sopkärl. Varje stopp innebär en risk där sopbilen dels kan köra fast, men också börja glida. Vi hoppas att Karlstadsborna har förståelse för den försenade sophämtningen och vi kommer hämta soporna så snart vi kan, avslutar Patrik.

Vill du veta mer?

Hitta och läs mer nyheter från Karlstads Energi