Sidan uppdaterad: 2025-10-10

Stadsnät
Fiber

Hafsteinn Jonsson blir tillförordnad vd för MittNät

Styrelsen för MittNät AB har utsett vår kära kollega Hafsteinn Jonsson till tillförordnad vd för MittNät. Hafsteinn, som i dag arbetar som affärsutvecklare för stadsnät på Karlstads Energi, tillträdde rollen den 1 oktober.

MittNät är ett samverkansbolag mellan tio stadsnät i Mellansverige som tillsammans arbetar för att skapa bättre förutsättningar för bredbandsutbyggnad och digital utveckling i regionen.

– Det känns som en naturlig och bra lösning tills vi har en ordinarie vd på plats. Hafsteinn känner mycket väl till branschen och verksamheten. Han har även varit vd i bolaget tidigare, säger Torbjörn Nilsson, styrelseordförande i MittNät.

Med över 20 års erfarenhet i stadsnätsbranschen har Hafsteinn under åren hunnit med flera olika roller inom stadsnätet i Karlstad och för MittNät. Han har bland annat varit stadsnätschef i Karlstad och vd för MittNät.

– Vi befinner oss i en tid av stora förändringar inte minst på bredbandsmarknaden. Nya tekniker, sammanslagningar av bolag och ökade regleringar påverkar oss alla. Samtidigt är samhället mer beroende än någonsin av de tjänster vi levererar. Vårt uppdrag är att bidra till att kommunerna kan fortsätta ge hög service till sina invånare och att vår del av Sverige blir säkrare, mer konkurrenskraftig och bättre att leva i, säger Hafsteinn Jonsson.

Vi önskar Hafsteinn lycka till som tillförordnad vd för MittNät.

Vill du veta mer?

Hitta och läs mer nyheter från Karlstads Energi

2Driftinfo