Sidan uppdaterad: 2025-09-30
Brodera, upcycla och inspireras
Har dina favoritjeans blivit slitna? Ge dem nytt liv med ett fint broderi. Den 5 november arrangerar Karlstads Energi och Rundgång en workshop där du kan upcycla dina jeans med broderi. Boka din plats idag!
%20IMG_9753.jpeg)
Nu har du chansen att boka in en mysig kväll i novembermörkret när vi tillsammans med Rundgång bjuder in till en workshop med temat: upcycling av jeans med hjälp av broderier.
Workshopen hålls i Rundgångs butik i centrala Karlstad. Du kommer få inspiration och praktiska tips av Fairfashionistafilippa - Filippa Nielsen, som leder workshopen. Ta med dig dina jeans som du vill brodera på - eller kanske en tröja med hål eller en skjorta som behöver lite broderi-kärlek? Nålar och broderitråd finns på plats. Om du har specifika önskemål om typ av tråd eller färg är det bra att ta med eget.
Vi bjuder på dryck, kaffe, snacks och sötsaker medan du broderar.
Workshop
När: 5 nov klockan 18.00-21.00
Var: Rundgång, Tingvallagatan 7 i Karlstad
Hur: Ta med dig egna jeans/kläder/textil att brodera på
Boka din plats: Skicka ett mejl till rundgangkarlstad@gmail.com
Workshopen kostar inget. Men var snabb att anmäla dig då vi har begränsat antal platser.
Karlstads Energi arbetar ständigt för att minska avfallet. Ett av de bästa sätten är att ta till vara på det du redan har, så för oss är det en självklarhet att inspirera dig till hur du kan laga dina slitna kläder på ett snyggt sätt.
Rundgång är den cirkulära popup-gallerian som blev permanent. Spana in Rundgång på rundgangkarlstad.se
Filippa Nielsen är second handälskaren som driver FAB studio second handbutiker i Malmö och Helsingborg. Hon jobbar med mode och slowfashion, föreläser, syr och stylar. "Kläder ska va kul" genomsyrar hennes arbete och Instagram-konto @filippaniels.en

