Sidan uppdaterad: 2025-09-25
Trasig textil får slängas i soppåsen igen från 1 oktober
Trasiga strumpor, byxor med färgfläckar eller en sliten tröja som inte går att laga. Det får du från 1 oktober slänga i soppåsen för restavfallet igen. Det har regeringen beslutat. Kläder och textil som är hela och rena ska fortsatt lämnas in till återbruk så att de kan användas igen.
%20mp36860519-trasighet-och-fransar.jpg)
Svenskarna, och även Karlstadsborna, visade på stor vilja till att sortera rätt när det blev obligatoriskt att sortera ut all textil separat. En stor beteendeförändring, som satte hård press på systemet för textilåtervinning. Från den 1 oktober införs ett undantag i lagkravet. Då får textil som är trasigt, mögligt, angripet av skadedjur eller så fläckigt eller smutsigt att det inte kan materialåtervinnas kastas i soppåsen för restavfall igen.
– Du kan fortsatt lämna trasig och fläckig textil på våra återvinningscentraler. Detta energiåtervinns till fjärrvärme, säger Christoffer Henriksson, återvinningsstrateg på Karlstads Energi.
All textil som går att återbruka ska fortsatt lämnas in separat.
– Det bästa är om dina kläder och din textil kan leva länge, säger Christoffer. Är det helt och rent kan du ge det en andra chans genom att skänka det till välgörenhet, sälja det eller kanske ge bort det till grannen?
