• Vi har för tillfället ett högt tryck på kundservice som kan komma att innebära längre svarstider i telefon och på mejl.Du vet väl om att du hittar all info på vår webbsida? Här har vi samlat allt från information om Hemsorterat, elavtal, stadsnät och mycket mer! På vår frågor och svar sida kan du hitta svaren på de allra vanligaste av frågorna: https://karlstadsenergi.se/kundservice/fragor-och-svarHar du problem med kundappen kan du läsa vår felsökningsguide här: https://karlstadsenergi.se/kundservice/vara-appar

Jag har sophämtning varje vecka, kommer jag kunna fortsätta ha det?

Nej, alla kommer automatiskt gå in på samma hämtningsintervaller och volymer på sopkärlen. Oavsett om du har sophämtning varje vecka året runt, eller bara under sommarmånaderna, kommer du automatiskt gå in på ett abonnemang med sophämtning av ditt rest- och matavfall varannan vecka från och med 2026.

Vi arbetar för att under hösten 2026 kunna erbjuda individuella lösningar för de som har behov av ett större sopkärl för rest- och matavfall.